רכישות בתוך המשחק

במה מדובר?

תוכן חדש, פונקציות למשחק, תכונות ו/או שדרוגים למשחק או לאפליקציה מסוימים, מוצעים באופן שוטף למשתמשים כיום. אם רכישות מעין אלה מבוצעות כחלק מהמשחק, הן נקראות רכישות בתוך המשחק (או רכישות בתוך אפליקציה, במכשירים ניידים), אך הן יכולות גם להיות זמינות כפריטים נפרדים, בחנויות מקוונות מחוץ למשחק. במקרים מסוימים, שחקן יכול לבצע רכישה (של פריט חדש או שדרוג) באופן ישיר במזומן, או לחלופין, במקרים אחרים, שחקן יכול לרכוש כסף וירטואלי בתוך המשחק, באמצעות כסף אמיתי, ובתמורה להמיר אותו לתוכן במהלך המשחק.

דוגמאות לרכישות בתוך משחק כוללות:
- מטבעות, נקודות, יהלומים וכדומה: אלה דוגמאות למטבע בתוך משחק, הניתן להמרה לתוכן, להטבות, לשדרוגים וכדומה.
- שלבים/מפות: ניתן לפתוח שלבים או אזורים נוספים בתוך עולם המשחק על-ידי רכישה דיגיטלית.
- דמויות: ניתן לרכוש דמויות חדשות עם אוספי כישורים שונים למשחק חוזר באותו המשחק, עם גישת משחק שונה.
- נשקים/כלים: המשחק נותן לשחקן מערכת סטנדרטית של ציוד, נשקים או כלים, כדי להתקדם במשחק. אולם המשחק עשוי גם להציע כלים נוספים עם יכולות משופרות, שבאמצעותם קל יותר להשלים חלקים מסוימים מהמשחק.
- שדרוגי מראה: אלו כלים - לאו דווקא פונקציונליים - שניתן להלביש על אוואטאר או להוסיף לחפצים וירטואליים כמו מכוניות, אופנועים או בתים. הדוגמאות כוללות סוגים שונים של בגדים, קעקועים, תכשיטים, מדבקות, לוחות רישוי וכדומה.

למה משתמשים בהן?

רכישות בתוך המשחק מאפשרות לשחקנים לרכוש רק את החלקים שהם רוצים מהמשחק, מה שנותן להם את האפשרות להתנסות וליהנות מהמשחק בחינם, ולאחר מכן לבנות את חווית המשחק ע"י רכישת תוכן נוסף. המו"לים יכולים להציע תוכן חדש באופן שוטף לאחר הורדת המשחק, ועל ידי כך להאריך את חיי המדף של המשחק עבור הצרכן. במקרים אחרים, תוכן נוסף מייצג קיצורי דרך במשחק, ע"י הפחתת רמת הקושי או הגברת קצב ההתקדמות במשחק.

כמו כל רכישה באינטרנט, חשוב שההורים יבינו איך לשלוט ברכישות בתוך המשחק, דרך הפלטפורמות והמכשירים שבהם הילדים משתמשים. הרבה אנשים באירופה נהנים ממשחקים, עם או ללא רכישות בתוך המשחק. פלטפורמות וחנויות מקוונות מכילות כלים מגוונים המסייעים לצרכן לקבל החלטות מודעות, בכלל זה עבור ילדיהם, ולשלוט בהגדרות הנוגעות לרכישות דיגיטליות, לגישה לאינטרנט, לאינטראקציה באינטרנט ולשימושיות נוספת, כפי שמוסבר מטה.

איך לשלוט ברכישות בתוך המשחק?

אמזון: 
בהפעלה של בקרת הורים ברכישות בתוך אפליקציה, עליכם להזין את סיסמתכם או קוד PIN ספציפי, כדי להשלים כל רכישה בתוך האפליקציה ב-Amazon Appstore במכשיר שלכם:

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201357720

 

חנות ה-iTunes של אפל: 
בהפעלת ההגבלות במכשיר, ניתן לדרוש סיסמה לפני רכישה או להשבית לחלוטין את אפשרות הרכישות:

http://support.apple.com/en-gb/HT6088

 

גוגל פליי: 
הגדרת הגנת סיסמה לחנות Google Play תסייע לכם למנוע קנייה שלא בכוונה או קנייה לא רצויה במכשיר הסלולרי או ב-Android TV:

https://support.google.com/googleplay/answer/1626831/?hl=en-GB

 

מיקרוסופט:
ביצירה של חשבונות נפרדים למשתמשים שונים, הורים יכולים למנוע רכישות לא מורשות בקונסולת ה-Xbox One. ביצירה של סיסמת מפתח, אתם מוודאים שאנשים אחרים לא יוכלו להיכנס לחשבון שלכם, לבצע רכישות או לשנות הגדרות:

http://support.xbox.com/en-US/xbox-one/security/prevent-unauthorized-purchases

 

נינטנדו:
ב- Nintendo SwitchWii U, Nintendo 3DS אוNintendo 2DS, הורים יכולים להגביל את השימוש בכרטיסי אשראי וברכישות מקוונות בעת השימוש בשרותי הקניות של נינטנדו. יש להזין קוד PIN כדי להוסיף כסף באמצעות כרטיס אשראי או כדי להשלים רכישות.

סוני:
כדי להבטיח שילדים לא יוכלו לבצע רכישות לא מאושרות במכשירים שמחוברים ל- Playstation Network, על ההורים:
- להגן על חשבון העל שלהם באמצעות סיסמה כדי למנוע מהילד כניסה לא מורשית ולהבטיח שהגדרת "סיסמה נדרשת לביצוע תשלום" פעילה, כדי למנוע רכישה, אפילו אם קיימת כניסה לחשבון; וכן
- ליצור תת-חשבון לכל ילד ולהגדיר את בקרת ההורים, כך שתגביל או תמנע כל הוצאה בחשבון ההורים: 
הגדרת מגבלת הוצאות ב-PS4