איך אנחנו מדרגים את המשחקים

PEGI משתמשת במערכת קריטריונים יחידה לקביעת דירוג הגיל למשחקי וידאו, אך יש שני סוגים של נוהלי דירוג, שמותאמים לצורכיהם של שני מודלים עסקיים:

באמצעות השיטה המסורתית של אימות קדם-פרסום:

 • כל משחקי התקליטור למיקרוסופט Xbox
 • כל המשחקים (להורדה או בקופסה) לסוני פלייסטיישן
 • כל המשחקים על גבי תקליטור, או מחסנית לנינטנדו Wii U ולנינטנדו 3DS
 • רוב משחקי ה-PC (להורדה או בקופסה)
 1. משחקי קונסולה ו-PC רבים עדיין משוחררים כמוצר פיזי ונמכרים דרך קמעונאים. כדי להבטיח שמשחקים אלו תמיד יציגו את סיווג הגיל המתאים על הקופסה, נדרש נוהל מקיף:
 2. קודם לשחרור, המו"לים ממלאים טופס הערכת תוכן לכל גרסה של המוצר. שאלון זה מברר לגבי התוכן של המוצר, בוחן נוכחות אפשרית של אלימות, מין, שפה בוטה ותוכן אודיו-ויזואלי אחר שעשוי להיחשב כבלתי-הולם לכל הגילאים.
 3. בהתחשב בתגובות המו"ל, מערכת הדירוג המקוונת של PEGI קובעת באופן אוטומטי דירוג גיל זמני עם מתארי תוכן.
 4. מנהלי PEGI מקבלים את המשחק מהמו"ל ובודקים בקפדנות את דירוג הגיל הזמני. NICAM מטפלת במשחקים בדירוגים 3 ו-7, ואילו ועד הדירוג של VSCסוקר את הדירוגים 12, 16 ו-18.
 5. בהתחשב בסקירה, המנהלים מאשרים או משנים את הדירוג הזמני, ו-PEGI שולחת את הרישיון למו"ל, לשימוש בסמל דירוג הגיל ובמתארי התוכן הרלוונטיים.
 6. המו"ל מורשה כעת להציג את סמל הדירוג המתאים ואת מתאר/י התוכן על גבי האריזה או בנקודת המכירה הדיגיטלית, בהתאם להנחיות הסימון של PEGI ולקוד ההתנהגות של PEGI.

השיטה המסורתית אינה מעשית כלל במקרה של חנויות דיגיטליות בלבד, שדרכן אלפי מוצרים חדשים מגיעים לשוק (ואפילו עוד יותר מוצרים מתעדכנים ומשתנים) מדי יום. פתרון מדרגי ומהיר יותר, אשר מאפשר מענה מהיר לשינויים או לשגיאות, נמצא ב-IARC:

באמצעות אימות לאחר-שחרור למוצרים דיגיטליים:

IARC logo

כיום, מערכת IARC משמשת עבור:

 • כל המשחקים והאפליקציות ב-Google Play (למכשירי Android, מאז אביב 2015)
 • בכל המשחקים והאפליקציות בחנות Windows של מיקרוסופט (למחשבים אישיים, לטלפונים חכמים ולטאבלטים של Windows, מאז דצמבר 2015)
 • בכל המשחקים והאפליקציות בנינטנדו eShop (מאז דצמבר 2015)
 • בכל המשחקים והאפליקציות בחנות ה-Oculus VR (מאז ינואר 2017)

אלפי משחקים ואפליקציות חדשים משוחררים מדי יום בחנויות דיגיטליות לטלפונים חכמים, לטאבלטים, למחשבים אישיים ולקונסולות. IARC, קואליציה של גופי דירוג מארצות אירופה, אוסטרליה, ברזיל, צפון אמריקה ודרום קוריאה, שמה למטרה לספק פתרון לשוק הגלובלי של משחקים דיגיטליים (הורדות, אפליקציות וכן משחקים מבוססי דפדפן).

במקום הצורך לנהל מערכות דירוג משלהן, חנויות ופלטפורמות יכולות להשתמש בסטנדרטים הקיימים, תוך כדי ציות לדרישות סיווג התוכן שהחוק מחייב במדינות מסוימות. מערכת זו מקלה על המפתחים, משום שאין צורך בביצוע תהליכים מרובים להשגת דירוגים עבור הטריטוריות והחנויות השונות. והצרכנים זוכים ליישום עקבי של אוסף דירוגים מוכר ומהימן, המשקף את השקפותיהם המקומיות והייחודיות לגבי תוכן והתאמה לגיל.

מבחינה מתודולוגית, IARC בנוי כתהליך גמיש יותר ומותאם אישית יותר, שיכול להתאים למספר רב של אפליקציות ועדכונים חדשים:

1. המו"ל שולח משחק או אפליקציה לחנות לפרסום דיגיטלי. כחלק אינטגרלי מאותו תהליך פרסום, על המו"ל למלא שאלון IARC , הבנוי מאוסף שאלות יחיד על תוכן המוצר ומרכיביו האינטראקטיביים. השאלון משלב את קריטריוני הסיווג של ועדי הדירוג המשתתפים.

2. לאחר השלמת השאלון, המו"ל מקבל רישיון באופן מיד, עם דירוגי גיל של ועדי הדירוג המשתתפים. תהליך הסיווג נעשה בחינם. ברגע שמשחק או אפליקציה מתפרסמים, דירוג הגיל המתאים יוצג בחנות.

3. מנהלים מוועדי הדירוג של IARC פועלים יחדיו כדי לבדוק בצורה מקיפה את כל אפשרויות הסיווג. טקטיקות שונות, הכוללות חיפוש מילות מפתח, בדיקות הורדות מובילות, בקשות מהמו"ל ומהצרכן ועוד, מיושמות על מנת להבטיח יישום נכון של דירוגי הגיל. במקרה של שגיאה, ניתן לשנות דירוג גיל שגוי במהירות