Pirkimas žaidime

Kas tai?

Šiais laikais vartotojams nuolat siūloma įsigyti naujo turinio, funkcijų ir (arba) žaidimo ar mobiliosios programėlės naujinių. Kai toks pirkimas vyksta žaidimo metu, tai vadinama pirkimu žaidime (ar pirkimu mobiliojoje programėlėje). Tačiau tokie pirkiniai gali būti siūlomi interneto parduotuvėje atskirai, ne žaidimo metu. Kai kuriais atvejais žaidėjas gali įsigyti pirkinį (naują daiktą ar naujinį) tiesiogiai, mokėdamas tikrais pinigais. Kitais atvejais žaidėjas gali už tikrus pinigus įsigyti virtualios žaidimo valiutos, kurią žaidimo metu galima iškeisti į turinį.

Žaidime gali būti perkami šie dalykai:
- monetos, taškai, „deimantai“ ir pan. Tai – žaidimo valiuta, už kurią galima įsigyti turinio, funkcijų, naujinių ir pan.;
- lygiai, žemėlapiai. Tam tikri papildomi lygiai žaidime, kuriuos galima atrakinti, atlikus elektroninį mokėjimą;
- veikėjai. Nauji įvairių gebėjimų turintys veikėjai, kuriuos įsigijus tą patį žaidimą galima žaisti iš naujo kitokiu būdu;
- ginklai, įrankiai. Žaidėjui suteikiami standartiniai įrankiai ar ginklai, kuriuos naudodamas jis gali daryti pažangą žaidime. Tačiau žaidime gali būti siūlomi ir papildomų funkcijų turintys įrankiai, kuriuos naudojant lengviau pereiti tam tikras žaidimo dalis;
- išvaizdos naujiniai. Tai nebūtinai funkciniai dalykai, o avataro dėvimi dalykai ar virtualūs daiktai – automobiliai, dviračiai, namai. Pavyzdžiui, įvairiausi drabužiai, tatuiruotės, papuošalai, lipdukai, numeriai ir pan.

Kodėl jie naudojami?

Pirkiniai žaidime suteikia galimybę žaidėjams įsigyti tik norimas žaidimo dalis, t. y. išbandyti žaidimą nemokamai ir prisitaikyti jį sau, įsigyjant papildomo turinio. Leidėjai gali nuolat siūlyti naują turinį, taip prailgindami žaidėjų, kuriems patinka žaidimas, patirtį. Kitais atvejais papildomas turinys leidžia lengviau pereiti žaidimą, sumažindamas sudėtingumo lygį ar leisdamas greičiau daryti pažangą.

Kaip ir su kitais pirkiniais internetu, tėvams yra svarbu suprasti, kaip valdyti tokius pirkinius jų vaikų naudojamose platformose ir įrenginiuose. Daugelis žmonių Europoje žaidžia žaidimus, tiek pirkdami juose, tiek nepirkdami. Platformose ir interneto parduotuvėse yra įdiegtos įvairios priemonės, leidžiančios vartotojams priimti informacija pagrįstus sprendimus (taip pat ir už savo vaikus) ir valyti nustatymus, susijusius su elektroniniais pirkiniais, interneto prieiga, bendravimu internete ir kitomis funkcijomis, kaip nurodyta toliau.

Kaip kontroliuoti pirkimą žaidime?

„Amazon“: 
Aktyvavę pirkimo programėlėje tėvų kontrolę, norėdami įsigyti pirkinį „Amazon Appstore“ parduotuvėje, kiekvieną kartą turite įvesti paskyros slaptažodį ar tam tikrą PIN kodą:

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201357720

„Apple iTunes Store“: 
Įrenginyje nustatę apribojimus, galite nustatyti, kad perkant būtų reikalaujama slaptažodžio, neleisti atlikti tam tikrų rūšių pirkimo ar apskritai išjungti galimybę pirkti:

https://support.apple.com/lt-lt/HT204396

„Google Play“: 
„Google Play Store“ parduotuvėje nustatytas slaptažodis padės išvengti atsitiktinių ar nepageidaujamų pirkinių mobiliajame įrenginyje arba „Android TV“:

https://support.google.com/googleplay/answer/1626831/?hl=lt

„Microsoft“:
Sukūrę atskiras paskyras skirtingiems vartotojams, tėvai gali užkirsti kelią neleistiniems pirkiniams „Xbox“ One konsolėje. Sukūrę slaptažodį, galite užtikrinti, kad kiti asmenys neprisijungs prie jūsų paskyros, negalės pirkti ar pakeisti nustatymų:

Set parental controls for Xbox 360 | Xbox Support

„Nintendo“:
Įrenginiuose „Nintendo Switch, „Wii U“, „Nintendo 3DS“ ar „Nintendo 2DS“ tėvai gali apriboti kredito kortelių naudojimą ir pirkimą internetu, naudodami „Nintendo“ apsipirkimo paslaugas. Norint pridėti lėšų iš kredito kortelės ar įsigyti pirkinį, reikia įvesti PIN kodą.

„Sony“:
Siekiant užtikrinti, kad vaikai neatliktų neleistinų pirkimų įrenginiuose, kurie yra prijungti prie „Playstation Network“, tėvai turėtų:
- apsaugoti savo pagrindinę paskyrą slaptažodžiu, kad vaikai neturėtų neleistinos prieigos, ir užtikrinti, kad būtų aktyvintas nustatymas, reikalaujantis įrašyti slaptažodį pirkimo metu, kad nebūtų įmanoma atlikti neleistinų pirkimų, jei nebuvo atsijungta nuo paskyros; ir
- kiekvienam vaikui sukurti atskirą paskyrą ir nustatyti tėvų kontrolę, kuri ribotų ar neleistų atlikti pirkimų tėvų paskyroje: 
Išlaidų apribojimų nustatymas PS4 įrenginyje