Kaip vertiname žaidimus?

PEGI naudoja vieningus kriterijus nustatyti videožaidimo klasifikaciją pagal amžių, tačiau taiko dvi skirtingas procedūras, kurios yra pritaikytos skirtingų verslo modelių poreikiams.

Tradicinis patikrinimas prieš išleidimą taikomas:

Dauguma konsolių ir kompiuterinių žaidimų vis dar išleidžiami fiziniu formatu ir parduodami per mažmeninius prekybininkus. Siekiant užtikrinti, kad ant tokių žaidimų dėžučių visuomet būtų nurodyta teisinga klasifikacija pagal amžių, labai svarbu laikytis griežtos procedūros:

  1. Prieš išleisdami žaidimą, leidėjai užpildo turinio vertinimo formą kiekvienai produkto versijai. Šioje formoje klausiama apie produkto turinį, klausiama apie vaizduojamą smurtą, seksą, necenzūrinę kalbą ir kitą audiovizualinį turinį, kuris gali būti laikomas netinkamu visoms amžiaus grupėms.
  2. Remdamasi leidėjo atsakymais, PEGI internetinė klasifikavimo sistema automatiškai nustato preliminarią klasifikaciją pagal amžių ir turinio deskriptorius.
  3. PEGI administratoriai gauna žaidimą iš leidėjo ir nuodugniai patikrina preliminarią klasifikaciją pagal amžių. NICAM įvertina 3 ir 7 klasifikacijos žaidimus, o VSC klasifikavimo valdyba – 12, 16 ir 18 klasifikacijos žaidimus.
  4. Priklausomai nuo peržiūros rezultatų, administratoriai patvirtina arba pakeičia preliminarią klasifikaciją, o PEGI išduoda leidėjui licenciją naudoti klasifikacijos pagal amžių piktogramą ir atitinkamą (-us) turinio deskriptorių (-us).
  5. Taip leidėjas įgyja teisę vaizduoti atitinkamos klasifikacijos pagal amžių logotipą ir turinio deskriptorių (-us) ant pakuotės ar elektroninėje pardavimo vietoje pagal PEGI ženklinimo gaires ir PEGI elgesio kodeksą.

Šis tradicinis metodas visiškai nėra tinkamas grynai elektroninėms parduotuvėms, kuriose kasdien pasirodo tūkstančiai naujų į rinką atėjusių produktų, o dar daugiau jų yra atnaujinama ir keičiama. Tarptautinė amžiaus įvertinimo koalicija (IARC) rado tinkamesnį sprendimą, leidžiantį greitai reaguoti į pakeitimus ar klaidas.

Skaitmeninių produktų patikrinimas po išleidimo:

IARC logo

Skaitmeninėse parduotuvėse kiekvieną dieną pasirodo tūkstančiai naujų žaidimų ir mobiliųjų programėlių išmaniesiems telefonams, planšetiniams ir staliniams kompiuteriams bei konsolėms. Europos, Australijos, Brazilijos, Šiaurės Amerikos ir Pietų Korėjos klasifikavimo institucijas vienijančios koalicijos IARC tikslas – pateikti sprendimą globaliai skaitmeninių žaidimų rinkai (parsisiunčiamiems žaidimams, mobiliosioms programėlėms, naršyklės žaidimams).

Užuot administravusios savo klasifikavimo sistemas, parduotuvės ir platformos gali naudotis jau nustatytais standartais ir tuo pat metu laikytis atitinkamose šalyse įstatymais nustatytų klasifikavimo reikalavimų. Kūrėjams nebereikia pereiti daugybės procedūrų, kad gautų klasifikacijas skirtingoms teritorijoms ir parduotuvėms. O vartotojams pateikiama nuosekli, pažįstama ir patikima klasifikacija, atspindinti vietinius apribojimus dėl amžiaus ir turinio.

Metodiniu požiūriu IARC sistema yra lankstesnė ir individualiai pritaikyta, leidžianti įvertinti didelį skaičių naujų mobiliųjų programėlių ir jų atnaujinimų.

1. Leidėjas pateikia žaidimą ar mobiliąją programėlę parduotuvei išleisti skaitmeniniu formatu. Pateikimo procedūros metu leidėjas turi užpildyti IARC klausimyną, kurį sudaro klausimai apie produkto turinį ir interaktyvius elementus. Klausimynas parengtas pagal dalyvaujančių klasifikavimo valdybų klasifikavimo kriterijus.

2. Užpildęs klausimyną, leidėjas iš karto gauna licenciją su dalyvaujančių klasifikavimo valdybų klasifikacija pagal amžių. Klasifikavimo procesas yra nemokamas. Išleidus žaidimą ar mobiliąją programėlę, atitinkama klasifikacija pagal amžių rodoma parduotuvėje.

3. IARC klasifikavimo valdybų administratoriai bendradarbiauja, tikrindami visų klasifikacijų skerspjūvį. Siekiant užtikrinti, kad klasifikacija pagal amžių būtų priskirta tinkamai, naudojamos įvairios strategijos, įskaitant raktinių žodžių paiešką, dažniausiai parsisiunčiamų produktų tikrinimą, reagavimą į leidėjų ir vartotojų užklausas ir kt. Aptikus klaidą, netinkama klasifikacija pagal amžių gali būti labai greitai pakeista.