Pirkumi spēles ietvaros

Kas tie tādi?

Mūsdienās lietotājiem regulāri piedāvā konkrētas spēles vai aplikācijas jaunu saturu, spēles funkcionalitātes iespējas, īpašības un/vai atjauninājumus. Ja šādi pirkumi tiek veikti spēles laikā, tos sauc par pirkumiem spēles ietvaros (vai pirkumiem aplikācijas ietvaros mobilajās ierīcēs), lai gan tie var būt pieejami arī kā atsevišķas preces tiešsaistes veikalos ārpus spēles. Dažos gadījumos spēlētājs var veikt pirkumu (jaunu priekšmetu vai atjauninājumu) tiešā veidā par īstu naudu, taču citos gadījumos spēlētājs par īstu naudu var iegādāties spēles virtuālo naudu, ar ko, savukārt, var samaksāt par satura iegādi spēles laikā.

Šādu pirkumu spēles ietvaros piemēri ir:
- monētas, punkti, dimanti u.c.: tie ir spēles ietvaros izmantojamās valūtas piemēri, ar kuru var samaksāt par saturu, īpašībām, atjauninājumiem u.c.;
- līmeņi/kartes: noteiktus papildu līmeņus vai teritorijas spēles telpā var atslēgt, veicot digitālu pirkumu;
- tēli: lai spēlētu vienu un to pašu spēli atkal, ir iespējams iegūt jaunus tēlus ar atšķirīgām iemaņām, katru reizi ar atšķirīgu pieeju;
- ieroči/rīki: spēlē spēlētājam tiks iedots standarta ekipējuma, rīku vai ieroču komplekts, lai spēli varētu virzīt uz priekšu. Taču spēlē var tikt piedāvāti arī citi rīki ar palielinātu funkcionalitāti, kas atvieglo dažu spēles daļu izspēlēšanu;
- izskata atjauninājumi: tie ir priekšmeti, kas nav funkcionāli nepieciešami, bet kurus var valkāt avatārs vai kuri var tikt pievienoti virtuālajai mantai, piemēram, automašīnas, motocikli vai mājas. Tie var būt jebkura veida apģērbi, tetovējumi, rotaslietas, uzlīmes, numuru plāksnes u.c.

Kāpēc tie tiek izmantoti?

Pirkumi spēles ietvaros ļauj spēlētājiem iegādāties tikai tās spēles daļas, ko viņi vēlas, dodot viņiem iespēju izmēģināt un izbaudīt bezmaksas spēli un pielāgot savu spēlēšanas pieredzi, iegādājoties jaunu saturu. Pēc tam, kad spēle ir sākotnēji lejupielādēta, publicētāji var nepārtraukti piedāvāt jaunu saturu, tādējādi paplašinot pieredzi tiem patērētājiem, kuriem spēle patīk. Citos gadījumos papildu saturs parāda īsāko ceļu cauri spēlei, samazinot līmeņa grūtības pakāpi vai nodrošinot ātrāku virzīšanos cauri spēlei.

Tāpat kā veicot jebkuru tiešsaistes pirkumu, ir svarīgi, lai vecāki saprastu, kā kontrolēt tiešsaistes pirkumus platformās un ierīcēs, kuras var izmantot viņu bērni. Daudzi cilvēki Eiropā gūst prieku no spēlēm, veicot un neveicot pirkumus spēles ietvaros. Platformas un tiešsaistes veikali ietver dažādus rīkus, lai ļautu patērētājiem pieņemt uz informāciju balstītus lēmumus arī savu bērnu vārdā un kontrolēt uzstādījumus, kas saistīti ar digitālajiem pirkumiem, piekļuvi internetam, mijiedarbību tiešsaistē un citu funkcionalitāti, kā parādīts turpmāk.

Kā kontrolēt pirkumus spēļu ietvaros?

Amazon
Aktivizējot vecāku kontroles iespēju saistībā ar pirkumiem aplikācijas ietvaros, lai savā ierīcē veiktu jebkādu pirkumu aplikācijas ietvaros Amazon Appstore veikalā, jums ir jāievada sava konta parole vai īpašs PIN kods:

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201357720

Apple iTunes veikals: 
Uzstādot ierobežojumus ierīcē, jūs varat pieprasīt paroli pirkumu veikšanai, neļaut izdarīt noteikta veida pirkumus vai pavisam atslēgt pirkumu izdarīšanas iespēju:

https://support.apple.com/lt-lt/HT204396

Google Play
Ar paroli nodrošinātas aizsardzības uzstādīšana Google Play veikalā palīdzēs nepieļaut nejaušus vai negribētus pirkumus jūsu mobilajā ierīcē vai Android TV:

https://support.google.com/googleplay/answer/1626831/?hl=lv

Microsoft:
Izveidojot atsevišķus kontus vairākiem lietotājiem, vecāki var novērst neatļautu pirkumu veikšanu konsolē Xbox One. Izveidojot paroli, jūs nodrošināt, ka neviens cits nevar ielogoties jūsu kontā, veikt pirkumus vai nomainīt uzstādījumus:

https://support.xbox.com/en-GB/help/xbox-360/security/xbox-live-parental-control

Nintendo:
Izmantojot Nintendo SwitchWii U, Nintendo 3DS vai Nintendo 2DS, vecāki var ierobežot kredītkaršu izmantošanu un pirkumu veikšanu tiešsaistē ar Nintendo’s Shopping Services iespējas starpniecību. Lai no kredītkartes ieskaitītu naudu vai veiktu pirkumus, tiek pieprasīts ievadīt PIN kodu.

Sony:
Lai nodrošinātu, ka bērns neveic neatļautus pirkumus ierīcēs, kas ir pievienotas pie  Playstation tīkla, vecākiem ir:
- ar paroli jāaizsargā savs pamatkonts, lai nepieļautu sava bērna neatļautu piekļuvi, un jāpārliecinās, ka vienmēr ir iespējots uzstādījums “nepieciešamā parole kontrolei”, lai nepieļautu pirkuma veikšanu pat tad, ja konts ir atstāts vaļā; un
- jāizveido apakškonts katram bērnam un jāiespējo vecāku kontroles uzstādījums, lai ierobežotu vai nepieļautu nekādu naudas iztērēšanu no vecāka konta: 
Setting spending limits on PS4 [Iztērētās naudas limitu uzstādīšana PS4]