Zakupy w trakcie gry

Co to takiego?

Nowe treści, funkcje gry, cechy i modyfikacje konkretnej gry lub aplikacji są obecnie często oferowane użytkownikom. Jeżeli takich zakupów dokonuje się w trakcie gry, nazywa się je zakupami w trakcie gry (lub zakupami w aplikacji w urządzeniach mobilnych), chociaż są one również dostępne jako oddzielne elementy poza grą w sklepach internetowych. W niektórych przypadkach gracz może dokonać zakupu (nowego elementu lub modyfikacji) bezpośrednio za rzeczywiste pieniądze lub alternatywnie w innych przypadkach gracz może dokonać w trakcie gry zakupu wirtualnej waluty za rzeczywiste pieniądze, którą następnie może wymienić na treść podczas gry.

Przykłady zakupów w trakcie gry obejmują:
- monety, punkty, diamenty itp.: są to przykłady waluty używanej podczas gry, którą można wymienić na treść, cechy, modyfikacje itp.,
- poziomy/mapy: niektóre dodatkowe poziomy lub obszary w świecie gry mogą zostać odblokowane po dokonaniu zakupu cyfrowego,
- postaci: nowe postaci z różnymi kompetencjami można zakupić, aby grać w tę samą grę jeszcze raz, za każdym razem z innym podejściem,
- broń/narzędzia: gracz otrzyma standardowy zestaw wyposażenia, narzędzi lub broni, aby osiągać postępy w grze. Gra może jednak zaoferować inne narzędzia z ulepszonymi funkcjami, które ułatwiają ukończenie niektórych części gry,
- modyfikacja wyglądu: to elementy – niekoniecznie funkcyjne – które może nosić awatar lub które można dodać do wirtualnie posiadanych przedmiotów, takich jak samochody, rowery lub domy. Przykłady obejmują wszelkie rodzaje ubrań, tatuaży, biżuterii, naklejek, tablic rejestracyjnych itp.

Dlaczego są używane?

Zakupy w trakcie gry umożliwiają graczom kupowanie tylko tych części gry, którymi są zainteresowani, dając im możliwość wypróbowania gry za darmo oraz dopasowania przebiegu gry przez zakup dodatkowej treści. Wydawcy mogą nieustannie oferować nowe treści po pierwszym pobraniu gry, rozszerzając w ten sposób możliwości gry konsumentom, którym się ona podoba. W innych przypadkach dodatkowe treści stanowią skróty w grze, ograniczają one poziom trudności lub zapewniają szybsze postępy w grze.

Podobnie jak w przypadku zakupów internetowych rodzice powinni rozumieć, jak kontrolować zakupy w trakcie gry za pomocą platform i urządzeń, z których korzystają ich dzieci. Wiele osób w Europie korzysta z gier z dokonywaniem zakupów w trakcie gry lub bez takich zakupów. Platformy i sklepy internetowe zawierają wiele narzędzi, które umożliwiają konsumentom dokonywanie świadomych decyzji, również w imieniu dzieci, oraz kontrolowanie ustawień dotyczących zakupów cyfrowych, dostępu do internetu, interakcji w internecie i innych funkcji, które przedstawiono poniżej.

Jak kontrolować zakupy w trakcie gry?

Amazon: 
Aktywując kontrolę rodzicielską podczas zakupów w aplikacjach. Należy wprowadzić hasło do konta lub specjalny kod PIN, aby zakończyć zakupy w aplikacji w Amazon Appstore na urządzeniu:

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201357720

Apple iTunes Store: 
Wprowadzając ograniczenia w urządzeniu. Można ustalić hasło do zakupów, zablokować niektóre rodzaje zakupów lub wszystkie zakupy:

https://support.apple.com/pl-pl/HT204396

Google Play: 
Ustanawiając ochronę za pomocą hasła do sklepu Google Play, która zapobiega przypadkowym lub niezamierzonym zakupom z urządzenia mobilnego lub w Android TV:

https://support.google.com/googleplay/answer/1626831/?hl=pl-pl

Microsoft:
Zakładając oddzielne konta dla różnych użytkowników, rodzice mogą zapobiegać nieuprawnionym zakupom w konsoli Xbox One. Tworząc klucz dostępu, można mieć pewność, że inne osoby nie będą się mogły zalogować do konta użytkownika, dokonać zakupów lub zmienić ustawień:

https://support.xbox.com/pl-pl/xbox-one/security/prevent-unauthorized-purchases

Nintendo:
Nintendo SwitchWii U, Nintendo 3DS or Nintendo 2DS rodzice mogą ograniczyć korzystanie z kart kredytowych i dokonywanie zakupów online za pośrednictwem Nintendo’s Shopping Services. Aby dodać środki do karty kredytowej lub zakończyć zakupy, należy wprowadzić kod PIN.

Sony:
Aby zagwarantować, że dziecko nie dokona nieuprawnionego zakupu z urządzenia, które jest podłączone do Playstation Network, rodzice powinni:
- chronić hasłem konto główne, aby uniemożliwić nieuprawniony dostęp dziecka i ustanowić „wymagane hasło kontrolne” zapobiegające zakupom, nawet po zalogowaniu na konto; oraz
- utworzyć konto dla każdego dziecka i ustawić kontrolę rodzicielską w celu ograniczenia lub zablokowania wydatków z konta rodziców: Ustawienie limitu wydatków w PS4.