Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w internecie

Gry online, które przybierają wiele rożnych form: od prostych gier zręcznościowych po gry typu massively multiplayer online role-playing (MMO), w których często uczestniczy bardzo wielu graczy w tym samym czasie, wniosły dodatkową głębię i różnorodność do tego, jak można czerpać radość z gier. To skutkuje mnogością społeczności wirtualnych, w których gracze spotykają się, aby stworzyć jeszcze lepsze doświadczenie. Ale społeczności te narażają również graczy, w szczególności dzieci, na troski i ryzyko, które znamy z norm społecznych w prawdziwym życiu.


Treści tworzone przez użytkowników gry (UGC) mogą być czasami nieodpowiednie dla młodych ludzi i nie pasować do ratingu wiekowego gry. Należy zawsze zgłaszać nieodpowiednie treści tego typu, tak aby umożliwić platformie lub wydawcy podjęcie odpowiednich działań.

Gracze mogą angażować się w zachowanie nieodpowiednie dla młodych ludzi. Mogą usłyszeć obraźliwe słowa lub doświadczyć zastraszania w czasie gry, może dojść do nieuczciwego zachowania, np. oszukiwania lub agresji wobec innych graczy. Niektórzy wydawcy wprowadzili polityki, które pozwalają im na podjęcie działania w przypadku wystąpienia niewłaściwego zachowania, dlatego zawsze należy zgłaszać takie przypadki z wykorzystaniem dostępnych mechanizmów.

Ryzyko takie obejmuje:

 • treści wygenerowane przez graczy utworzone w grze, które mogą być nieodpowiednie dla młodych osób i wprowadzać zamieszanie co do ratingu wiekowego przyznanego grze.
 • niektórych graczy prezentujących zachowania, które mogą być nieodpowiednie dla młodych osób. Może to być na przykład nieodpowiedni lub obraźliwy język, nękanie w grach, które umożliwiają komunikację tekstową, głosową lub wideo, niesportowe zachowanie, takie jak oszukiwanie i fałszowanie, lub agresja wobec innych.
 • Naruszanie prywatności Gra internetowa może zachęcać osoby, w tym dzieci, do budowania relacji, które wiążą się z ryzykiem wymiany danych osobowych lub spotkania współgraczy poza grą.
 • Łącza do witryn, których treści mogą być nieodpowiednie dla młodych graczy.
WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA
 • Należy wyjaśnić dzieciom, że nie powinny podawać swoich danych osobowych innym graczom.
 • Należy powiedzieć dzieciom, że nie powinny spotykać się z innymi graczami, chyba że będą im towarzyszyć rodzice.
 • Warto kontrolować poczynania dzieci w witrynach z grami online. A jeszcze lepiej z nimi grać.
 • Należy zachęcać dzieci do zgłaszania problemów takich jak nękanie, groźby lub wulgaryzmy, wyświetlanie niepożądanych treści lub zapraszanie do spotkania poza grą i przypominać im o tej zasadzie.
 • Należy zgłaszać nieodpowiednie zachowanie za pośrednictwem strony kontaktowej w niniejszej witrynie lub specjalnych mechanizmów zażaleń w witrynach konsoli lub gier.
 • Jeżeli cokolwiek w grze lub jej przebiegu wywołuje dyskomfort, należy przerwać komunikację lub zmienić internetowe ID dziecka.
WSKAZÓWKI DLA DZIECI DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA 
 • Złe zachowanie, wulgaryzmy lub oszukiwanie NIE jest w porządku! Możesz zablokować możliwość kontaktu innych graczy z Tobą, zgłaszać ich dostawcy gry lub administratorowi platformy lub powiedzieć o tym rodzicom.
 • Natychmiast powiadom rodziców, jeżeli natknąłeś(ęłaś) się na informacje, które wywołują dyskomfort.
 • Nie przekazuj danych osobowych takich jak adres domowy, adres e-mail, numer telefonu, hasła lub obrazy.
 • Nigdy nie zgadzaj się na spotkanie z kimś, kogo poznałeś(aś) w internecie bez sprawdzenia tego z rodzicami.