Nákupy v hrách

O čo ide?

Používateľom sa v súčasnosti pravidelne ponúka nový obsah, funkcie hry, vlastnosti a/alebo aktualizácie pre konkrétnu hru alebo aplikáciu. Ak sa takéto nákupy uskutočňujú počas hrania hry, nazývajú sa nákupy v rámci hry (alebo nákupy v aplikáciách na mobilných zariadeniach), môžu však byť dostupné aj ako samostatné položky v internetových obchodoch mimo hry. V niektorých prípadoch môže hráč uskutočniť nákup (nová položka alebo aktualizácia) priamo s reálnymi peniazmi a alternatívne v iných prípadoch môže hráč zakúpiť virtuálnu menu v reálnej hre za reálne peniaze, ktoré môžu byť zasa vymenené za obsah počas hrania hry.

Medzi príklady takýchto nákupov v rámci hry patria:
- Mince, body, diamanty atď.: to sú príklady meny v rámci hry, ktoré možno zameniť za obsah, funkcie, aktualizácie atď.
- Úrovne/mapy: určité extra úrovne alebo oblasti v priestore hry je možné odomknúť prostredníctvom digitálneho nákupu.
- Postavy: je možné získať nové postavy s rôznymi zručnosťami, aby bolo možné znova hrať rovnakú hru, zakaždým s iným prístupom.
- Zbrane/nástroje: hra poskytne hráčovi štandardný súbor vybavenia, nástrojov alebo zbraní na postupovanie v hre. Napriek tomu môže hra ponúkať ďalšie nástroje so zlepšenými funkciami, ktoré uľahčia dokončenie určitých častí hry.
- Vylepšenia vzhľadu: ide o položky – nie nevyhnutne funkčné – ktoré môže nosiť avatar alebo môžu byť pridané k virtuálnym veciam, ako sú autá, bicykle alebo domy. Príklady zahŕňajú všetky druhy oblečenia, tetovanie, šperky, odtlačky, štítky atď.

Prečo sa používajú?

Nákupy v hrách umožňujú hráčom nakupovať len tie časti hry, ktoré chcú, a tak im dávajú možnosť vyskúšať si a vychutnať si hru bezplatne a prispôsobiť si svoje herné zážitky tým, že si zakúpia ďalší obsah. Vydavatelia môžu po prvom stiahnutí hry neustále ponúkať nový obsah, čím sa rozširujú zážitky spotrebiteľov, ktorí oceňujú hru. V ostatných prípadoch predstavuje extra obsah skratky v hre tým, že sa zníži úroveň obtiažnosti alebo sa dosiahne rýchlejší pokrok v hre.

Tak ako pri akomkoľvek inom on-line nákupe, je dôležité, aby rodičia pochopili, ako ovládať nákupy v hre prostredníctvom platforiem a zariadení, ktoré ich deti používajú. Mnoho ľudí v Európe si užíva hry s nákupmi v rámci hier alebo bez nich. Platformy a on-line obchody obsahujú rôzne nástroje, ktoré spotrebiteľom pomáhajú prijímať informované rozhodnutia aj v mene svojich detí a kontrolujú nastavenia súvisiace s digitálnymi nákupmi, prístupom k internetu, on-line interakciou a inými funkciami, ako je uvedené nižšie.

Ako kontrolovať nákupy v rámci hry?

Amazon: 
Aktivovaním rodičovských ovládacích prvkov pre nákupy v aplikácii musíte do svojho zariadenia zadať heslo svojho účtu alebo konkrétny kód PIN, aby ste mohli dokončiť nákup v aplikácii prostredníctvom obchodu Amazon Appstore v zariadení:

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html?nodeId=201357720

Obchod Apple iTunes: 
Ak povolíte obmedzenia na zariadení, môžete požadovať heslo pre nákup, zabrániť určitým typom nákupov alebo úplne zakázať nákupy:

https://support.apple.com/sk-sk/HT204396

Google Play: 
Nastavenie ochrany heslom pre Obchod Google Play pomôže predchádzať náhodným alebo nechceným nákupom v mobilnom zariadení alebo na televízii s OS Android:

https://support.google.com/googleplay/answer/1626831/?hl=sk

Microsoft:
Vytvorením samostatných účtov pre viacerých používateľov môžu rodičia zabrániť neoprávneným nákupom na konzole Xbox One. Vytvorením prístupového kľúča získate istotu, že sa iné osoby nebudú môcť prihlásiť do vášho účtu, nakupovať alebo meniť nastavenia:
Zabránenie neoprávneným nákupom z obchodu Microsoft Store pomocou osobného počítača

Nintendo:
Na Nintendo SwitchWii U, Nintendo 3DS alebo Nintendo 2DS môžu rodičia obmedziť používanie kreditných kariet a on-line nákupy prostredníctvom nákupných služieb spoločnosti Nintendo. Na pridanie finančných prostriedkov kreditnou kartou alebo na dokončenie nákupov sa vyžaduje zadanie kódu PIN.

Sony:
Aby sa zaistilo, dieťa nebude vykonávať neoprávnené nákupy na zariadeniach, ktoré sú pripojené k sieti Playstation, rodičia by mali:
- chrániť heslom vlastný hlavný účet, aby sa zabránilo neoprávnenému prístupu ich dieťaťa a na mieste je aj nastavenie možnosti „pri nákupe požadovať heslo“, aby sa zabránilo nákupu, aj keď ste zostali prihlásení k účtu; a
- vytvoriť si podúčet pre každé dieťa a nastaviť rodičovskú kontrolu, aby ste obmedzili alebo zabránili výdavkom z účtu rodiča: 
Stanovenie limitov výdavkov na PS4.