Czym są ratingi?

Ratingi wiekowe to systemy używane do oznaczania treści rozrywkowych, na przykład gier, lecz również filmów, telewizyjnych programów rozrywkowych lub aplikacji mobilnych znakiem stanowiącym rekomendację wiekową na podstawie treści. Ratingi wiekowe stanowią dla konsumentów, a zwłaszcza rodziców, wskazówki, które pomagają w dokonaniu wyboru podczas zakupu konkretnego produktu dla dziecka.

Z gier wideo korzysta bardzo zróżnicowana grupa graczy w całej Europie. Zarówno dzieci, jak i dorośli, kobiety i mężczyźni grają regularnie, używając do tego specjalnych konsoli, komputerów osobistych lub urządzeń mobilnych, takich jak telefon lub tablet.

Chociaż większość gier jest odpowiednia dla graczy w każdym wieku, są też i takie, które nadają się tylko dla starszych dzieci i nastolatków. Specjalna grupa gier na rynku zawiera treści, które są odpowiednie wyłącznie dla dorosłych odbiorców.

Rating PEGI stanowi informację, czy gra jest odpowiednia dla danego wieku, nie uwzględnia natomiast poziomu trudności. Gra oznaczona znakiem PEGI 3 nie zawiera nieodpowiednich treści, lecz niekiedy może być zbyt trudna dla młodszych dzieci. Natomiast gry ze znakiem PEGI 18, które są bardzo łatwe, zawierają elementy nieodpowiednie dla młodszych odbiorców.

Oznaczenia PEGI są uznawane w całej Europie i cieszą się gorącym poparciem Komisji Europejskiej. Są uznawane za wzór harmonizacji europejskiej w dziedzinie ochrony dzieci.